Kosa spalinowa, który silnik wybrać: 2-suw, czy 4-suw?
Przed zakupem kosy spalinowej warto zastanowić się, który wybór będzie lepszy, czy kosa z silnikiem dwusuwowym, czy kosa z silnikiem czterosuwowym?
Zalety i wady silników dwusuwowych
Silniki 2-suwowe zalety:
- Mniejsza waga: lżejsza konstrukcja kosy z silnikiem 2-suwowym pozwala na łatwiejsze manewrowanie i praca nią jest mniej męcząca.
- Prosta konstrukcja: która przekłada się na mniejszą awaryjność.
- Łatwa konserwacja: prosta konstrukcja oznacza mniej części do konserwacji, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.
- Możliwość pracy w kilku płaszczyzach: silnik dwusuwowy dzięki swojej konstrukcji może być obracany pod różnym kątem, co pozwala przerobić kosę po zastosowaniu odpowiednich adapterów na nożyce do żywopłotu czy piłę do przycinania gałęzi. Ponadto sama kosa bardziej sprawdzi się przy koszeniu trawy w rowach czy wzniesieniach.
Silniki 2-suwowe wady:
- Głośniejsza praca: która może być bardziej uciążliwa dla użytkownika i otoczenia.
- Wymóg mieszanki paliwowej: konieczność przygotowywania mieszanki paliwa z olejem może być czasochłonne i kłopotliwe, do tego przydatność mieszanki wynosi do 3-4 tygodni od ich przygotowania, więc należy sporządzić tyle mieszanki, ile aktualnie potrzebujemy.
- Nierówna praca przy zimnym silniku: może być szczególnie uciążliwa przy rozruchu urządzenia.
- Większa emisja spalin: ze względu na fakt, że silniki dwusuwowe są mniej ekologiczne.
Oleje do mieszanki paliwowej |
Zalety i wady silników 4-suwowych
Silniki 4-suwowe zalety:
- Cichsza praca: generują mniej hałasu, co przekłada się na komfort użytkowania.
- Brak konieczności używania mieszanki paliwowej: kosa 4-suwowa potrzebuje jedynie paliwa Pb95, co upraszcza obsługę.
- Są bardziej ekologiczne: silniki 4-suwowe emitują mniej spalin.
Silniki 4-suwowe wady:
- Większa waga: może być uciążliwa przy dłuższej pracy.
- Bardziej złożona konstrukcja i konserwacja: silnik wymaga wymiany oleju po przepracowaniu określonej liczby roboczogodzin według zaleceń producenta.
- Brak możliwości pracy w pionie: przy tego rodzaju silnika nie użyjesz przystawki, która pozwoli na przerobienie kosy na nożyce do żywopłotu czy pilarkę do gałęzi, ponieważ silnik 4-suwowy musi pracować w jednej płaszczyźnie.
Który silnik wybrać?
Wybór między silnikiem 2-suwowym a 4-suwowym zależy od specyfiki Twoich potrzeb:
- Intensywne prace: Jeśli planujesz wykonywać cięższe prace, takie jak koszenie dużych powierzchni trawy czy usuwanie gęstych chwastów, silnik 2-suwowy może być lepszym wyborem ze względu na jego większą moc i lekkość.
- Ekologia i komfort: Jeśli priorytetem jest dla Ciebie mniejsze oddziaływanie na środowisko oraz cichsza praca, silnik 4-suwowy będzie bardziej odpowiedni. Jest również łatwiejszy w obsłudze dla mniej doświadczonych użytkowników.
Podsumowanie
Podsumowując, zarówno silniki 2-suwowe, jak i 4-suwowe mają swoje unikalne zalety i wady. Kluczem do dokonania właściwego wyboru jest dokładna analiza własnych potrzeb oraz warunków pracy, w jakich będziesz używać kosy spalinowej. Dzięki temu wybierzesz sprzęt, który będzie nie tylko efektywny, ale także komfortowy i ekonomiczny w użytkowaniu.
Polecane modele kos spalinowych
Wśród dostępnych w naszej ofercie kos spalinowych, szczególnym uznaniem cieszą się kosy marek DEMON, John Gardener oraz DAEWOOModele z silnikami 2 suwowymi: Demon RQ 580 John Garndener G81061 oraz Daewoo DABC 420E
Każdy z tych modeli kos cieszy się uznaniem wśród użytkowników, posadają bogate wyposażenie, takie jak głowice z żyłkami, tarcze do cięcia i wiele innych gadżetów przydatnych przy koszeniu.
Modele z silnikami 4 suwowymi: John Gardener G81047 lub Daewoo DABC 4ST
Kosy zostały wyposażone w mocne jednostki napędowe oraz bogate wyposażenie.
A jeśli potrzebujesz czegoś więcej?
Jeśli szukasz urządzenie do ogrodu, które będzie nie tylko kosą spalinową, ale również np. nożycami do żywopłotu, czy pilarką do przycinania gałęzi posiadamy w ofercie takie urządzienia wielofunkcyjne |